Misie, Krasnale i Zajączki z wizytą u stomatologa

Misie, Krasnale i Zajączki z wizytą u stomatologa

W tym tygodniu nasz gabinet stomatologiczny odwiedziły dzieci z Samorządowego Przedszkola w Starych Oborzyskach. „Misie”, „Krasnale” i „Zajączki” zapoznały się ze specyfiką pracy lekarza stomatologa oraz obejrzały wygląd i wyposażenie gabinetu stomatologicznego. Pani stomatolog opowiedziała przedszkolakom w jaki sposób należy dbać o zęby oraz jak ważna jest codzienna higiena jamy ustnej. Dzieci zadawały chętnie pytania dotyczące pracy lekarza stomatologa oraz gabinetu stomatologicznego. Po badaniu jamy ustnej wszyscy dzielni pacjenci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz balony.

 Stare Oborzyska Stare Oborzyska Stare Oborzyska Stare Oborzyska Stare Oborzyska Stare Oborzyska Stare Oborzyska Stare Oborzyska Stare Oborzyska Stare Oborzyska Stare Oborzyska Stare Oborzyska Stare Oborzyska Stare Oborzyska Stare Oborzyska Stare Oborzyska Stare Oborzyska Stare Oborzyska Stare Oborzyska Stare Oborzyska Stare Oborzyska Stare Oborzyska Stare Oborzyska Stare Oborzyska Stare Oborzyska Stare Oborzyska Stare Oborzyska Stare Oborzyska

Europejski Tydzień Szczepień

20-25 kwietnia obchodzimy, już po raz X, Europejski Tydzień Szczepień. Jest to inicjatywa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), realizowana i koordynowana na poziomie lokalnym przez poszczególne państwa. Celem Tygodnia jest podkreślanie znaczenia szczepień – po to, by chronić ludność przed chorobami, którym można zapobiec właśnie poprzez szczepienia.

Europejski Tydzień Szczepień to inicjatywa:

  • kierowana i koordynowana przez Światową Organizację Zdrowia,
  • realizowana i wspierana na poziomie krajowym i lokalnym przez państwa, a także przez organizacje międzynarodowe i pozarządowe oraz inne podmioty działające w obszarze ochrony zdrowia.

Celem Tygodnia Szczepień w Polsce jest podkreślanie roli szczepień powszechnych i indywidualnych – poprzez:

  • podnoszenie świadomości potrzeby i prawa każdego dziecka do ochrony przed chorobami, którym można zapobiegać za pomocą szczepień ochronnych,
  • zwracanie szczególnej uwagi na szczepienie pacjentów z grup wysokiego ryzyka.

Pamiętajmy:

  • Szczepienia ratują życie.
  • Epidemie chorób zakaźnych nadal stanowią poważne zagrożenie, także dla Europejczyków.
  • Powikłania chorób, którym można zapobiegać za pomocą szczepień ochronnych, wciąż grożą śmiercią – szczególnie małym dzieciom.
  • Szczepienia eliminują groźne choroby z naszego otoczenia.
  • Szczepienia są tańsze niż leczenie powikłań chorób zakaźnych.
  • Szczepienia obowiązkowe są bezpłatne.

Czym jest szczepienie?

Szczepienie polega na podaniu pacjentowi szczepionki przeciw chorobie zakaźnej, by organizm pacjenta się na nią uodpornił. Szczepienie ochronne jest świadczeniem zdrowotnym z zakresu profilaktyki. Szczepienia mogą być wykonywane w podmiotach prowadzących działalność leczniczą. Procedura szczepienia zawsze obejmuje dwie podstawowe czynności: badanie lekarskie, na podstawie którego lekarz kwalifikuje pacjenta do szczepienia oraz podanie szczepionki. W zależności od rodzaju danej szczepionki, jest ona podawana albo poprzez iniekcję albo w formie doustnej.

Czym są szczepionki?

Szczepionki to produkty lecznicze podawane osobom zdrowym w celu ochrony przed chorobami zakaźnymi. Są to produkty pochodzenia biologicznego.

Dlaczego warto się szczepić?

Szczepienia ochronne to najskuteczniejszy – biorąc pod uwagę odsetek zachorowań, których można uniknąć szczepiąc całą populację – i najbardziej efektywny sposób zapobiegania wielu chorobom zakaźnym. Zapewniając odporność na te choroby, chronią nas przed ich groźnymi skutkami.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Mity i fakty na temat szczepień

Czym ryzykujemy nie szczepiąc dzieci?

Europejski Tydzień Szczepień

Światowy Dzień Zdrowia 2015

Co roku 7 kwietnia, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO- World Health Organization), obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia. Każdego roku WHO wybiera inny ważny dla zdrowia publicznego temat przewodni kampanii. Poruszano już tematykę krwiodawstwa, bezpieczeństwa na drodze, antybiotyków, starzenia się, nadciśnienia tętniczego i wiele innych.

W roku 2015 Światowy Dzień Zdrowia odbędzie się pod hasłem „Bezpieczeństwo żywności”. Jest to obszar działań związany z zapewnieniem ochrony przed ryzykiem zatrucia żywności i chorobami przenoszonymi drogą pokarmową. Są one wywoływane przez pasożyty, wirusy, bakterie i substancje chemiczne, które dostają się do organizmu przez skażoną wodę lub żywność.  Występujące w nich czynniki chorobotwórcze mogą powodować biegunkę, wyniszczające infekcje, ostre zatrucia, nowotwory, problemy z płodnością, zaburzenia rozwoju i inne. Bardzo istotne jest, aby każdy z nas zapoznał się z informacjami dotyczącymi prawidłowego postępowania z żywnością i właściwego przygotowywania posiłków, tak aby uniknąć zachowań, które mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Ważne jest także, żeby analizować treść etykiet na opakowaniach z jedzeniem, dokonywać świadomych wyborów produktów i zapoznawać się z najczęściej występującymi zagrożeniami związanymi z żywnością.

Głównym celem Światowego Dnia Zdrowia w 2015 roku jest przypomnienie i podkreślenie roli jaką rząd, rolnicy, producenci, sprzedawcy, a także każdy z nas, konsumentów, pełni w zapewnieniu bezpieczeństwa żywności, która później jest przetwarzana i spożywana w wielu domach.

who

Wielkanoc 2015

Wszystkim pacjentom Gabinetów Lekarskich Medyk w Kościanie życzymy wielu radosnych i niepowtarzalnych chwil na Święta Wielkanocne. Serdecznych spotkań rodzinnych przy świątecznym, suto zastawionym stole, przyjaznych rozmów, miłych gestów i wszelkiej pomyślności.

Wielkanoc 2015 FB

Rejestracja pacjentów osobiście lub telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 do 18:00

Kościan, Plac Paderewskiego 4, tel: 731 706 906 lub tel: 65 888 00 44