Kolonoskopia

Kolonoskopia jest badaniem jelita grubego polegającym na oglądaniu śluzówki jelita grubego endoskopem nazywanym również kolonoskopem. Kolonoskop jest giętkim aparatem umożliwiającym wprowadzenie mikro kamery w głąb jelita grubego i dokładnego obejrzenia jelita, ewentualnego pobrania wycinków z błony śluzowej lub w miarę potrzeb wykonanie innych zabiegów.

Wskazania do wykonania tego badania to:

  1. obecność krwi lub śluzu w stolcu
  2. biegunki
  3. zaparcia
  4. zmiana rytmu wypróżnień
  5. bóle brzucha

Celem przygotowania do badania jest całkowite opróżnienie jelita grubego z zalegającej treści kałowej, ponieważ mikro kamera ma średnicę 1 milimetra, stąd możliwość utracenia obrazu w przypadku pozostawienia resztek kałowych w obrębie jelita.

TECHNIKA PRZYGOTOWANIA:

  1. Dzień przed badaniem wypijamy roztwór wody z preparatem OLOPEG       w stosunku 800 ml wody plus 200 ml OLOPEG/butelka/. U osoby o wadze do 60 kg wypijamy 3 litry roztworu, a powyżej tej wagi 4 litry roztworu. Tak przygotowany roztwór pijemy od godz. 15- jedną szklankę co 15-20 minut do końca.
  2. Od rana w dniu badania można pić wodę niegazowaną.
  3. Drugi i trzeci dzień przed badaniem jemy tylko zmiksowane zupy, w których mogą być- mięso, warzywa, ale zmiksowane. Nie wolno jeść produktów stałych- chleba, bułek, owoców. Należy przyjmować świadomie zwiększoną ilość płynów- wody niegazowanej, soków, mleka, maślanki. Można jeść jogurty bez owoców, kefiry.

Rejestracja pacjentów osobiście lub telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 do 18:00

Kościan, Plac Paderewskiego 4, tel: 731 706 906 lub tel: 65 888 00 44