Nowe leki w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu C

Nowe leki w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu C

Wirus zapalenia wątroby typu C (HCV) prowadzi do ok. 20 proc. ostrych zapaleń wątroby, głównie krwiopochodnych. W skali światowej stanowi on przyczynę 70% przypadków przewlekłego zapalenia wątroby.
Zapalenie wątroby typu C wywoływane jest przez wirus HCV. Wirus ten jest bardzo niebezpieczny, ponieważ zakażenie często nie daje żadnych objawów i bardzo często zapalenie ostre przechodzi w postać przewlekłą, która w konsekwencji prowadzi do marskości wątroby oraz nowotworu.

Osoby szczególnie narażone na zakażenie wirusowym zapaleniem wątroby typu C:

– pracownicy służby zdrowia,
-narkomani, którzy przyjmują narkotyki dożylnie (używanie wspólnych igieł sprzyja zakażeniu),
-osoby, u których przetoczono krew (szczególnie przed 1972 r.)
-osoby często zmieniające partnerów seksualnych (przygodny seks) – dotyczy to zarówno homoseksualistów jak i heteroseksualistów,
-pacjenci z hemofilią, u których konieczne jest podawanie czynników krzepnięcia pobieranych z krwi,
-osoby, które mieszkają pod jednym dachem lub mają bardzo bliski kontakt z osobą zakażoną wirusowe zapalenie wątroby typu C,

Do zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby typu C może dojść również przez przeniesienie wirusa z matki na płód.

Zachorowaniu można zapobiec wykonując badanie przeciwciał anty- HCV – jest to badanie niedrogie i powszechnie dostępne (nie jest refundowane przez NFZ w panelu badań lekarza podstawowej opieki zdrowotnej). Jeżeli wynik badania jest dodatni, wykonuje się potwierdzenie obecności RNA, to badanie mogą zlecić lekarze z poradni chorób zakaźnych.

Niestety ze względu na wysoki stopień mutagenności wirusa brak jest w dalszym ciągu szczepionki przeciwko niemu.

Natomiast przełomem w leczeniu są leki bezpośrednio działające na wirusa, dlatego należy jak najszybciej zidentyfikować osoby z przewlekłym wirusowym zapaleniem wątroby typu C. Obecnie dzięki nowej metodzie leczenia o skuteczności sięgającej 92-100% można stosując zaledwie jedną tabletkę dziennie w krótkim czasie wyleczyć chorobę.

Dlatego tak ważne jest, żeby będąc w grupie ryzyka wykonać badanie przeciwciał anty-HCV, a w przypadku dodatniego wyniku badanie obecności wirusa RNA. Dzięki temu może udać się całkowita eliminacja tak groźnego wirusa HCV.

Rejestracja pacjentów osobiście lub telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 do 18:00

Kościan, Plac Paderewskiego 4, tel: 731 706 906 lub tel: 65 888 00 44