O zdrowie jamy ustnej dziecka powinno zacząć się dbać w zasadzie już zaraz po jego urodzeniu. Początkowo można to zrobić za pomocą sterylnego gazika nawiniętego na palec, zamoczonego w przegotowanej wodzie lub rumianku. Przemywając w ten sposób dziąsła, oprócz ich masażu przyzwyczaimy dziecko do codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Zamiast gazika można również używać szczoteczki nakładanej na palec lub krążka w formie gryzaczka. Zabieg ten należy koniecznie wykonać przed snem nocnym. Stopniowo można wprowadzać zwykłą szczoteczkę do zębów – dostosowaną do wieku dziecka (przedział 0-2 lat) oraz pastę do zębów (również dostosowaną do wieku dziecka).
Pierwsza wizyta u stomatologa powinna się odbyć między 6 a 18 miesiącem życia. Lekarz oceni ryzyko wystąpienia próchnicy, przeprowadzi instruktaż higieny jamy ustnej, doradzi wybór odpowiedniej pasty do zębów oraz wprowadzi odpowiednie zalecenia dietetyczne. Podczas tej pierwszej wizyty ustalona zostanie też częstość wizyt profilaktycznych.
Badania naukowe dowiodły , że głównym źródłem zakażenia noworodków i niemowląt bakteriami próchnicotwórczymi jest matka. Dlatego tak ważne jest też wyleczenie zębów i dbałość o higienę jamy ustnej przez matkę już w okresie ciąży – to tak zwana pierwotna profilaktyka próchnicy. Trzeba również pamiętać o zachowaniu odpowiednich nawyków higienicznych i unikania takich szkodliwych zwyczajów jak oblizywanie łyżeczki, czy smoczka.
Jako pierwsze żeby mleczne z reguły wyrzynają się siekacze dolne, zazwyczaj między 4 a 18 miesiącem życia. Jeśli do 18 miesiąca życia nie pojawią się pierwsze zęby mleczne, należy skontaktować się z lekarzem stomatologiem.
Wyrzynanie się zębów zazwyczaj przebiega symetrycznie, a zęby dolne z reguły wyrzynają się wcześniej niż górne.