Nie daj się grypie, zaszczep się już dziś !

Nie daj się grypie, zaszczep się już dziś !

Zaczyna się jesień, a wraz z nią zwiększa się ryzyko zachorowania na grypę.

Grypa jest to ostra choroba zakaźna przenoszona drogą kropelkową. Wywoływana jest przez wirusy. Co roku na świecie na grypę choruje 330-390 mln ludzi. Jedynym skutecznym sposobem zabezpieczenia się przed grypą i jej konsekwencjami są szczepienia ochronne. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca stosowanie szczepień ochronnych przeciwko grypie. WHO promuje szczepienia przeciwko grypie ogłaszając kampanię „Flu Awareness”.

Październik miesiącem profilaktyki raka piersi

Październik tradycyjnie obchodzony jest jako miesiąc walki z rakiem piersi, a 4 października przypada Światowy Dzień Onkologii.

Rak piersi to najczęstsza choroba nowotworowa wśród kobiet. Głównym powodem dla którego tak wiele kobiet nadal umiera na raka, jest zbyt późne wykrycie choroby, gdy jest ona już w zaawansowanym stadium. Dlatego warto regularnie wykonywać badania diagnostyczne (mammografię, USG i samobadanie piersi). Raz w miesiącu powinno się wykonywać samodzielne badanie piersi, a minimum raz na rok zgłosić się do lekarza w celu wykonania USG piersi. Wczesne wykrycie raka daje szanse na całkowite wyleczenie.

IV Europejski Tydzień Profilaktyki nowotworów głowy i szyi

tydzien-swiadomosci-nowotworow-glowy-i-szyi

W dniach 19-23 września obchodzony jest IV Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Rak głowy i szyi jest szósty na liście najczęściej występujących nowotworów. Tegoroczne hasło kampanii to „Wierni naszym celom”, a twarzą tegorocznej edycji została znana dziennikarka telewizyjna Beata Tadla.

Organizatorzy kampanii chcą, aby ludzie byli świadomi czynników ryzyka, dzięki temu wczesna diagnoza ograniczy rozwój choroby.

Pod kątem nowotworów głowy i szyi przebadać powinny się osoby znajdujące się w grupach ryzyka (palący papierosy, nadużywający alkoholu, narażeni na ryzyko zarażenia wirusem brodawczaka ludzkiego), które zauważyły u siebie jeden z poniższych objawów utrzymujących się przez okres 3 tygodni:
–    ból języka
–    nieleczone owrzodzenie jamy ustnej lub czerwone i białe plamy w jamie ustnej
–    ból gardła
–    utrzymująca się chrypka
–    ból lub trudności w połykaniu
–    guzek w szyi
–    zatkany z jednej strony nos lub krwawienie z nosa

Ponad 40 placówek medycznych w całej Polsce zaprasza na bezpłatne badania profilaktyczne. W Wielkopolsce w Programie Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi dla osób w wieku 40-60 lat z grupy podwyższonego ryzyka biorą udział placówki z miejscowości: Poznań, Leszno, Piła, Kalisz i Konin.

Wielkopolska jest pierwszym województwem w kraju, w którym realizowane są bezpłatne badania profilaktyczne w kierunku wczesnego wykrycia nowotworów głowy i szyi. Program powstał w oparciu o wytyczne Polskiej Grupy Badań Nowotworów Głowy i Szyi oraz EHNS (European Head & Neck Society) i jest pionierskim przedsięwzięciem również na skalę europejską.

Światowy Dzień Krwiodawcy

 

Na całym świecie co roku 14 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Krwiodawcy. Hasło tegorocznej kampanii brzmi „Krew łączy nas wszystkich”. Wydarzenie to jest okazją do podziękowania honorowym krwiodawcom, którzy oddając krew ratują innym życie. Dla celów obchodów Światowego Dnia Krwiodawcy przypasowano też hasło „Dziel się życiem, oddaj krew.” Ma ono zwrócić uwagę jak ważną rolę pełni sposób dobrowolnego oddawania krwi i zachęcić ludzi, aby nawzajem troszczyli się o siebie.

Cele tegorocznej kampanii:

  • Podziękowanie krwiodawcom za ratujący życie dar krwi i podkreślenie głównego przesłania, że krew łączy nas wszystkich;
  • Zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej potrzeby regularnego, nieodpłatnego oddawania krwi i zainspirowanie tych, którzy jeszcze nigdy nie oddawali krwi – zwłaszcza młodych ludzi cieszących się dobrym zdrowiem – aby zaczęli to robić;
  • Promowanie i podkreślanie potrzeby dzielenia się życiem poprzez oddawanie krwi;
  • Zwrócenie uwagi na działanie służby krwiodawstwa jako służby społecznej i na to, jak duże znaczenie ma udział społeczności w zabezpieczaniu odpowiedniej ilości, bezpiecznej i regularnie dostępnej krwi;
  • Przekonanie ministerstw zdrowia, aby wyraźnie pokazały, że doceniają oddających regularnie i nieodpłatnie krew krwiodawców i działają z zaangażowaniem na rzecz pozyskiwania bezpiecznych zasobów krwi i produktów krwiopochodnych pochodzących w 100% od honorowych krwiodawców.

Gospodarzem Światowego Dnia Krwiodawcy 2016 jest Holandia i holenderska krajowa służba krwiodawstwa Sanquin.

Przedszkolaki w gabinecie

Nasz gabinet stomatologiczny odwiedziły dzieci z Samorządowego Przedszkola w Starych Oborzyskach oraz przedszkolaki z grup „Kotki” i „Zajączki” z Przedszkola Samorządowego Nr 4 Misia Uszatka w Kościanie.
Dzieci zapoznały się z wyposażeniem gabinetu stomatologicznego oraz dowiedziały się, w jaki sposób należy dbać o zęby.
U dzieci zostało wykonane badanie stomatologiczne jamy ustnej. Wszystkie przedszkolaki otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz balony.

obo_1 obo_2 obo_3 obo_4 obo_5 obo_6zaj_1 zaj_2 zaj_3 zaj_4 zaj_5 zaj_6 zaj_7 zaj_8

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej

Zdrowie jamy ustnej ma bardzo duży wpływ na zdrowie ogólne każdego człowieka. Światowa Federacja Stomatologiczna FDI nieustannie prowadzi różne działania w celu promocji zdrowia jamy ustnej i zwiększania świadomości społecznej w tym zakresie. FDI zrzesza krajowe organizacje dentystyczne, indywidualnych lekarzy dentystów, studentów i obywateli, którzy angażują się w najróżniejsze akcje prowadzone przez FDI. W Światowym Dniu Zdrowia Jamy Ustnej liczne podejmowane inicjatywy są kierowane za pośrednictwem mediów w szczególności do pacjentów, ponieważ to oni są najważniejsi.

Ministerstwo Zdrowia na bieżąco monitoruje stan zdrowia jamy ustnej u dzieci i dorosłych. Bardzo ważna jest profilaktyka, ponieważ to dzięki niej można uniknąć zachorowania. Niestety problem próchnicy może być przyczyną wielu innych chorób ogólnych, o czym wielu pacjentów nadal nie wie.

Aby zapobiegać rozwojowi próchnicy wystarczy:
– dwa razy dziennie (po śniadaniu i po kolacji), przez co najmniej 3 minuty, dokładnie szczotkować zęby, stosując pastę z fluorem
– regularnie czyścić przestrzenie międzyzębowe, np. nitką dentystyczną
– przynajmniej raz na pół roku wybrać się na wizytę kontrolną do lekarza stomatologa
– ograniczyć cukier w codziennej diecie.

Przy średnim lub wysokim ryzyku próchnicy zalecane jest również stosowanie płukanek fluorkowych.

Bardzo ważne jest, by dzieci jak najwcześniej znalazły się pod opieką stomatologa, ponieważ próchnica może rozwijać się już od najmłodszych lat i mieć wpływ na dalsze zdrowie w wieku późniejszym. Jednocześnie również ludzie starsi nie powinni zapominać o regularnych wizytach u lekarza tej specjalności. Często stomatolog może zauważyć inne schorzenia ogólne, które ujawniają się także w jamie ustnej.

Wizyta „Skrzatów”

Nasz gabinet stomatologiczny odwiedziły dzieci z przedszkola „Wesołe Skrzaty” w Kościanie.
Dzieci miały okazję zapoznać się z wyposażeniem gabinetu stomatologicznego oraz poćwiczyć prawidłową technikę szczotkowania zębów. U dzieci zostało wykonane badanie stomatologiczne jamy ustnej. Wszystkie przedszkolaki otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz balony.

Rejestracja pacjentów osobiście lub telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 do 18:00

Kościan, Plac Paderewskiego 4, tel: 731 706 906 lub tel: 65 888 00 44