Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej

Zdrowie jamy ustnej ma bardzo duży wpływ na zdrowie ogólne każdego człowieka. Światowa Federacja Stomatologiczna FDI nieustannie prowadzi różne działania w celu promocji zdrowia jamy ustnej i zwiększania świadomości społecznej w tym zakresie. FDI zrzesza krajowe organizacje dentystyczne, indywidualnych lekarzy dentystów, studentów i obywateli, którzy angażują się w najróżniejsze akcje prowadzone przez FDI. W Światowym Dniu Zdrowia Jamy Ustnej liczne podejmowane inicjatywy są kierowane za pośrednictwem mediów w szczególności do pacjentów, ponieważ to oni są najważniejsi.

Ministerstwo Zdrowia na bieżąco monitoruje stan zdrowia jamy ustnej u dzieci i dorosłych. Bardzo ważna jest profilaktyka, ponieważ to dzięki niej można uniknąć zachorowania. Niestety problem próchnicy może być przyczyną wielu innych chorób ogólnych, o czym wielu pacjentów nadal nie wie.

Aby zapobiegać rozwojowi próchnicy wystarczy:
– dwa razy dziennie (po śniadaniu i po kolacji), przez co najmniej 3 minuty, dokładnie szczotkować zęby, stosując pastę z fluorem
– regularnie czyścić przestrzenie międzyzębowe, np. nitką dentystyczną
– przynajmniej raz na pół roku wybrać się na wizytę kontrolną do lekarza stomatologa
– ograniczyć cukier w codziennej diecie.

Przy średnim lub wysokim ryzyku próchnicy zalecane jest również stosowanie płukanek fluorkowych.

Bardzo ważne jest, by dzieci jak najwcześniej znalazły się pod opieką stomatologa, ponieważ próchnica może rozwijać się już od najmłodszych lat i mieć wpływ na dalsze zdrowie w wieku późniejszym. Jednocześnie również ludzie starsi nie powinni zapominać o regularnych wizytach u lekarza tej specjalności. Często stomatolog może zauważyć inne schorzenia ogólne, które ujawniają się także w jamie ustnej.

Rejestracja pacjentów osobiście lub telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 do 18:00

Kościan, Plac Paderewskiego 4, tel: 731 706 906 lub tel: 65 888 00 44