Co roku 7 kwietnia, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO- World Health Organization), obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia. Każdego roku WHO wybiera inny ważny dla zdrowia publicznego temat przewodni kampanii. Poruszano już tematykę krwiodawstwa, bezpieczeństwa na drodze, antybiotyków, starzenia się, nadciśnienia tętniczego i wiele innych.
W roku 2015 Światowy Dzień Zdrowia odbędzie się pod hasłem „Bezpieczeństwo żywności”. Jest to obszar działań związany z zapewnieniem ochrony przed ryzykiem zatrucia żywności i chorobami przenoszonymi drogą pokarmową. Są one wywoływane przez pasożyty, wirusy, bakterie i substancje chemiczne, które dostają się do organizmu przez skażoną wodę lub żywność. Występujące w nich czynniki chorobotwórcze mogą powodować biegunkę, wyniszczające infekcje, ostre zatrucia, nowotwory, problemy z płodnością, zaburzenia rozwoju i inne. Bardzo istotne jest, aby każdy z nas zapoznał się z informacjami dotyczącymi prawidłowego postępowania z żywnością i właściwego przygotowywania posiłków, tak aby uniknąć zachowań, które mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Ważne jest także, żeby analizować treść etykiet na opakowaniach z jedzeniem, dokonywać świadomych wyborów produktów i zapoznawać się z najczęściej występującymi zagrożeniami związanymi z żywnością.
Głównym celem Światowego Dnia Zdrowia w 2015 roku jest przypomnienie i podkreślenie roli jaką rząd, rolnicy, producenci, sprzedawcy, a także każdy z nas, konsumentów, pełni w zapewnieniu bezpieczeństwa żywności, która później jest przetwarzana i spożywana w wielu domach.