IV Europejski Tydzień Profilaktyki nowotworów głowy i szyi

IV Europejski Tydzień Profilaktyki nowotworów głowy i szyi

tydzien-swiadomosci-nowotworow-glowy-i-szyi

W dniach 19-23 września obchodzony jest IV Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Rak głowy i szyi jest szósty na liście najczęściej występujących nowotworów. Tegoroczne hasło kampanii to „Wierni naszym celom”, a twarzą tegorocznej edycji została znana dziennikarka telewizyjna Beata Tadla.

Organizatorzy kampanii chcą, aby ludzie byli świadomi czynników ryzyka, dzięki temu wczesna diagnoza ograniczy rozwój choroby.

Pod kątem nowotworów głowy i szyi przebadać powinny się osoby znajdujące się w grupach ryzyka (palący papierosy, nadużywający alkoholu, narażeni na ryzyko zarażenia wirusem brodawczaka ludzkiego), które zauważyły u siebie jeden z poniższych objawów utrzymujących się przez okres 3 tygodni:
–    ból języka
–    nieleczone owrzodzenie jamy ustnej lub czerwone i białe plamy w jamie ustnej
–    ból gardła
–    utrzymująca się chrypka
–    ból lub trudności w połykaniu
–    guzek w szyi
–    zatkany z jednej strony nos lub krwawienie z nosa

Ponad 40 placówek medycznych w całej Polsce zaprasza na bezpłatne badania profilaktyczne. W Wielkopolsce w Programie Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi dla osób w wieku 40-60 lat z grupy podwyższonego ryzyka biorą udział placówki z miejscowości: Poznań, Leszno, Piła, Kalisz i Konin.

Wielkopolska jest pierwszym województwem w kraju, w którym realizowane są bezpłatne badania profilaktyczne w kierunku wczesnego wykrycia nowotworów głowy i szyi. Program powstał w oparciu o wytyczne Polskiej Grupy Badań Nowotworów Głowy i Szyi oraz EHNS (European Head & Neck Society) i jest pionierskim przedsięwzięciem również na skalę europejską.

Rejestracja pacjentów osobiście lub telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 do 18:00

Kościan, Plac Paderewskiego 4, tel: 731 706 906 lub tel: 65 888 00 44